Až za hrob očima našich žáků

Vzdělávací program Až za hrob a příběh 8. B a Duchové z historie

V pondělí ráno dne 23. 9. 2019 se třída 8. B sešla před školou a po příchodu paní učitelky jsme se společně vydali na mikulovský zámek. Tam už na nás čekala paní průvodkyně se vzdělávacím programem Až za hrob. Celý program se zabýval životem a úmrtím paní Markéty Františky z Ditrichštejna, která byla dvorní dámou na císařském dvoře a zemřela v pouhých sedmnácti letech. V expozici jsme si prohlédli Markétin plášť, který byl vyrobený ve Španělsku a je starý 400 let. Během celé exkurze na zámku jsme pracovali ve skupinkách, hledali jsme obálky s úkoly, které jsme společně vypracovávali.

Po splnění všech úkolů na zámku jsme se přesunuli do kostela sv. Václava a kostnice. Po prohlídce kostela a dalším hledání obálek s úkoly jsme sestoupili do mikulovské kostnice. Každý tým dostal lucernu. Byla tam hromada kostí, lebek a dvě rakve. V jedné z nich jsou uloženy ostatky paní Markéty. Následovala minuta ticha na uctění památky zemřelých a potom jsme vyšli ven a po dlouhé době uviděli světlo, které nás doslova oslnilo.

Po poděkování za zajímavý program, rozloučení s paní průvodkyní a za vzorné plnění náročných úkolů jsme měli na náměstí možnost naplnit své žaludky. A poté jsme se vydali zpět do školy.

Celý výlet byl velmi povedený a doufám, že nebyl poslední.


                                                                                          Pavel Posenau, 8. B


8. B a Duchové z historie

Napsala: Kateřina Široká, 8. B


„Za jak dlouho se vrátí paní učitelka?“ Tahle otázka visela ve vzduchu už dobrou půl hodinu.

„Třeba se jen zapovídala s paní průvodkyní,“ řekne David, ale zní to, jakoby tím sám sebe uklidňoval.

„To si nemyslím. Ale rozhodně si mohla vybrat lepší místo, kde nás zapomenout,“ promluví Pavel a pohlédne na kosti kolem. Najednou se ozve zvuk, po kterém naskakuje husí kůže. Je to, jako když někdo škrábe nehty o tabuli. Ze všech stran se ozývají zoufalé výkřiky.

„Klid! Musíme zachovat chladnou hlavu,“ ozve se Janča zvýšeným hlasem. Poté bouchnou dveře a v kostnici zavládne totální chaos. „Myslím, že vím, odkud šly ty zvuky,“ promluví šeptem Terka a ukáže na otevírající se víko od hrobky. „Taky vám připadá, že bychom mohli něco podniknout a ne tady stát a koukat na něco, co nás nejspíš zabije?“ zeptá se Mára. Ben popadne lucerny a začne je rozdávat na ochranu. Nezůstane jen u toho, vezme také louče. Dav se postaví do dvou řad před hrobkou, každý s jednou zbraní.

„Vždyť to je Markéta!“ zařve Káťa a koukne na ostatní. Skutečně. Osoba, která vylézá z hrobu jí je podobná. Patrik se koukne na papír s její podobiznou a přikývne. „Kdo mě ruší na místě mého odpočinku?“ pronese Markéta pisklavým hlasem. Kuba je první, kdo se odhodlá promluvit: „Nooo, my jsme jen na návštěvě.“ „Vážně?“ zeptá se Markéta. Všichni přikývnou a ona nasadí zářivý úsměv. „Tím pádem vítejte!“ „Vážně?“ zeptá se udiveně Míša. „Samozřejmě že ne,“ zasměje se krutě Markéta a znovu promluví, „chci vědět důvod vašeho narušení.“ Toho se rozhodne ujmout Ester a povypráví jí celý příběh. Markétino obočí vyletí vysoko vzhůru: „Vy se o mně učíte?“ Patrik jí předá papíry a ona si je vezme. „Samozřejmě. Můj táta o vás mluví neustále,“ řekne Katka. „Ehm, ehm,“ odkašle si nová osoba a Vendy, která stála hned vedle, nadskočí. „Já jsem Václav Vilém, těší mě,“ představí se osoba, která poté dojde k Markétě. „To je Váš manžel?“ zeptá se Elen, které pohled padne z Václava na Markétu. „Ano, ten nejlepší,“ pousměje se Markéta. „Proč nejste proměněni v prach?“ položí otázku Jenny. Václav se zasměje: „Sice jsme starší než vy, ale to neznamená, že si nemůžeme užívat i po smrti.“ „A vás to baví?“ zeptá se Barča. „Někdy ti toho život nabídne víc až později,“ odpoví Markéta. Luboš s Jirkou jsou první, kterým dojde, že zbraně nepotřebují, a tak je odloží. „Můžeme se s vámi vyfotit?“ zeptají se Ondra s Martinem. Když legendy přikývnou, Valča s Nelou se k nim s úsměvem připojí. Decebal mezitím zhasíná svíčky v otevřených lucernách, aby kostnice neshořela. Ivča s Viky probírají, jestli by také bylo možné takhle strašit lidi, až budou po smrti.

A v tom se otevřou dveře a v nich se objeví paní učitelka. Mezitím Markéta s Václavem stihnou zalézt do hrobek. „Přežili jste to tady těch 5 minut sami?“ zeptá se paní učitelka.

8. B se zasměje a vykročí ven z kostnice.


© 2011 - WINY, s.r.o. hosting & webdesign