Výtvarná soutěž

Žáci 5. A třídy ZŠ Mikulov, Hraničářů se zúčastnili dětské výtvarné soutěže „Ohrožená příroda naší Země,“ kterou vyhlásilo občanské sdružení Lužánek z Břeclavi na téma „Ochraňujeme ptáky našich zahrad, zahrádek…"

V hodině výtvarné výchovy si děti zvolily libovolnou výtvarnou techniku a formát a pokusily se zajímavě ztvárnit svého oblíbeného ptáčka. Ze všech výtvorů bylo vybráno šest prací, které putovaly do Břeclavi do Duhovky - střediska volného času.

Výtvarné práce posuzovala odborná porota složená z výtvarníků, zástupce ČSZ Břeclav, MÚ Břeclav a pracovníka z občanského sdružení Lužánek.

Jedním z vítězů 4.

Literární soutěž k výročí osvobození Mikulova

V současné době se často setkáváme s názorem, že dnešní děti a mládež tráví většinu svého volného času na sociálních sítích či hraním počítačových her. Děti z naší školy nás ale přesvědčily o tom, že mají také jiné zájmy a dovednosti.

Město Mikulov vyhlásilo pro žáky mikulovských škol 2. ročník soutěže k výročí osvobození Mikulova, které připadá na 22. dubna. Zatímco loňský ročník byl zaměřen na vědomosti a výtvarnou tvorbu, ten letošní byl ve znamení tvorby literární. Úkolem soutěžících bylo napsat literární příběh, povídku, báseň, fejeton, esej na téma - Cena za svobodu. Žáci

Hudební kolotoč

V pátek 12. 4. 2019 žáci prvních a druhých tříd nasedli na pomyslný HUDEBNÍ KOLOTOČ, protože naši školu se svým programem „Jak si Ferda myslel, že na housle se píská“, navštívilo umělecké duo Renata Poredská a Barbora Pospíšilová. Ačkoli představení trvalo 60 minut, děti program natolik strhl, že nestihly ani zlobit.

Nejen maňásek Ferda, ale i my jsme si udělali jasno v tom, jak se který hudební nástroj jmenuje, jak se na něj hraje a do jaké hudební rodiny patří. Děti během promyšleného programu odpovídaly na zvídavé otázky, doprovázely píseň pohybem, hrály na kastaněty

Literární tvorba našich žáků

Stává se milou tradicí, že když sedmáci zpracovávají ve vyučování nějaké zajímavé téma, Káťa Široká ze 7. B se nechává inspirovat a vytváří originální příběhy, ve kterých vystupují její spolužáci.

A tak, když děti pátraly společně s mimozemšťanem Exoplanetem po typických znacích románské a gotické kultury, napsala Káťa následující příběh:

7.  A a 7. B na Lumině

„Ať už je vzdálenost jakákoli, spojuje nás magická síla, které se říká PŘÁTELSTVÍ.“

    Po tom, co se paní učitelka posadí, se ve třídě rozhostí ticho. „Já si myslím

Recitační soutěž - školní kolo

V pátek 29. března se na ZŠ Mikulov, Hraničářů konala recitační soutěž. Do školního kola přišli měřit své recitátorské schopnosti žáci prvního a druhého stupně. I v letošním školním roce děti nezklamaly a předvedly vynikající výkony. Porota vyslechla jak básně známých autorů, tak i prozaické texty, a dokonce i básně vlastní tvorby. Proto rozhodování o vítězích bylo nesmírně obtížné, nakonec se shodla na následujícím umístění:

Kategorie 1. tříd: 1. místo – Soňa Bravencová, Nicolas Šída, 2. místo – Michaela Medvecká, Terezie Valíčková, 3. místo – Elen Mlýnková, Miroslava Jankechová

Kategorie 2. a 3.

Veselé učeníčko 2019

Přestup z mateřské školy do školy základní bývá jednou z nejvýznamnějších životních etap každého dítěte. Aby byl tento další krok dětem, pokud možno, co nejvíce usnadněn, uspořádala ZŠ Mikulov, Hraničářů „hravé lekce“, které mají u nás ve škole již dlouholetou tradici. Program s názvem Veselé učeníčko je osvědčeným prostředkem, jak seznámit dětičky se školním prostředím hravou formou. Předškoláci zasedli do školních lavic v měsíci únoru a březnu, kde trénovali svou pozornost, a procvičili vše, co musí každý začínající školák zvládnout. Paní učitelky prvního stupně se zaměřily především na sluchové, zrakové a početní představy, jemnou motoriku, grafomotoriku, řeč

Listování

Listování je zvláštní druh scénického čtení, kdy se kombinuje četba s dramatizací a poutavou formou předkládá divákům nový zážitek z četby. A tak v březnu, Měsíci knihy, přivítala ZŠ Mikulov, Hraničářů na své půdě herce Lukáše Hejlíka a Alana Novotného, aby tímto netradičním způsobem přiblížili žákům některé tituly z literatury.

Pro naše nejmenší žáčky 1. a 2. tříd si protagonisté připravili publikaci Kvak a Žbluňk jsou kamarádi. Žákům 3. – 5. ročníků byla představena kniha Dobrodružství strýčka Ludvíka a pro žáky 2. stupně byly prezentovány ukázky z knihy Usaina Bolta Můj příběh – 9,58. Všechna vystoupení se

Maškarní bál 2019

K zimnímu období karnevalové veselí prostě patří, a tak opět po roce, den před jarními prázdninami, řádily masky na ZŠ Mikulov, Hraničářů. Ve školní tělocvičně se sešlo mnoho nápaditých kostýmů, mezi nimi například klasické postavy v podobě princezen, kovbojů, pirátů, zvířecích mazlíčků, ale také postavy z modernějších dětských pořadů, jako je Starwars, Spiderman nebo Robocop. V průběhu celého karnevalového radování děti plnily jednotlivé zábavné disciplíny na deseti stanovištích, kde si užívaly spousty legrace. A jak na maškarních bálech bývá zvykem, nechyběla ani taneční zábava, při které se děti rozpohybovaly v rytmech oblíbených písniček. Domů si odnášely nejen

Mikulášská nadílka

Rok se s rokem sešel a naši školu opět navštívila nebeská a pekelná družina. Mikuláš se svými věrnými pomocníky zavítal do tříd z 1. i 2. stupně. A jelikož se v pekle i v nebi ví o všech našich dobrých i špatných skutcích, není divu, že měly některé děti z této návštěvy obavy.  Z Knihy hříchů byly vyřčeny všechny napáchané prohřešky, a tak si mohli čerti posvítit na všechny malé hříšníky. Ti s ovšem nedali, byli perfektně připraveni různorodým repertoárem, a tak se chodbami školy začaly linout krásné písně i básničky.

Díky svému úsilí

Stonožka

14. dubna pořádal DDM v Mikulově nesoutěžní přehlídku tanečních souborů Stonožka. Přehlídky se zúčastnila i děvčata z naší školy. Vystoupení s názvem Černá vdova mělo velký úspěch. Děvčatům děkujeme za reprezentaci naší školy.
Vendula Pešková

Školní kolo recitační soutěže

V pondělí 26. března proběhlo na ZŠ Mikulov, Hraničářů školní kolo recitační soutěže žáků prvního stupně. O soutěž byl velký zájem a žáci se na ni zodpovědně připravili. Své básně přednesli odborné porotě, která neměla vůbec jednoduché rozhodování. Nakonec se shodla na následujícím pořadí.

Kategorie prvňáčků: 1. místo Taťána Růžičková, 2. místo Ema Janečková a Tereza Stehlíková, 3. místo Ellen Litvinová a Juraj Staško

Kategorie žáků 2. a 3. tříd: 1. místo David Klecker, 2. místo Eva Kosková a Filip Klecker, 3. místo Denis Jindra

Kategorie žáků 4. a 5. tříd:

Mikulovský zpěváček 2018

Jak se vedlo našim žákům v tradiční soutěži? Přečtěte si v přiloženém článku. Všem gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. 

Pohádka z ostrova Bali

Ve středu 21. března se žáci 2. B a 3. A vydali do Městské knihovny Mikulov, aby zhlédli loutkové představení „O princi, který přišel o ucho.“  Tato pohádka pochází z ostrova Bali a pojednává o princi a jeho cvičené opičce, která mu na konci celého příběhu uřízne omylem ucho. Jeho zranění mu ošetří princezna, se kterou se následně ožení. Loutkové představení děti okrajově seznámilo s tradicemi a kulturou tohoto krásného indonéského ostrova, kombinovalo prvky tradičního umění, tance i hudby. Lektorka naučila děti základní postoje, pohyby rukou i hlavou, ale také základy práce s vějířem

Děti patří do divadla a divadlo patří dětem!

Žáci druhých a třetích tříd navštívili dne 21. listopadu v Brně divadelní představení – operetu s názvem Papageno hraje na kouzelnou flétnu. V krásných prostorách divadla Reduty shlédli pohádkový příběh plný kouzel a dobrodružství. Dětem se představení líbilo, protože se staly součástí výpravného děje. Opereta byla pro děti novým poznatkem, neboť neměly možnost se doposud s tímto žánrem seznámit. Největším zážitkem byl pro děti ohromný drak, kostýmy všech účinkujících, kouzelná princezna a nakonec i zpěv samotných herců, který byl pro ně příjemným překvapením.

Bc. Tamara Podsedníková

Mgr. Marie Chmelinová

JAK UHLÍŘ SKOUMAL SVĚRÁK

V úterý, těsně před podzimními prázdninami, zhlédli žáci I. stupně ZŠ Mikulov, Hraničářů veselé divadelní představení s názvem JAK UHLÍŘ SKOUMAL SVĚRÁK. Toto autorské dílo, jehož převážnou část tvoří písně od skladatelů Jaroslava Uhlíře, Petra Skoumala a textaře Zdeňka Svěráka, si žáci parádně užili. Po odtažení opony se ocitli v kouzelném televizním studiu, kde se odehrávaly zábavné a napínavé TV pořady. Roztodivné postavy jako žabák Ferda, detektiv Čmuchal, moucha Tse-Tse, Čili Papričák nebo Pepík Superbouchač vzaly děti do nejrůznějších prostředí. Scéna byla doplněna poutavými motivy a efekty, čímž bylo naše prožití mnohem silnější. Již nyní se těšíme

Hudební loutková revue z kufru

Třetí zářijový týden k nám do ZŠ Mikulov, Hraničářů zavítali loutkaři z Prahy. Teta Ema a strýc Pepíno dětem z 1. stupně představili několik vzácných a krásných marionet, což jsou loutky ovládané shora pomocí tenkých provázků. Svým uměním vdechli život například akrobatu Tatamatovi, zpěvačkám Eli a Lili, kovboji Jimimu a jeho kobylce Mary a také spoustě dalších dřevěných loutek. Děti měly také možnost prohlédnout si 150 let starou loutku ježibaby. Některé si dokonce mohly vyzkoušet, jak se taková marioneta vodí. Celý program doprovázela veselá hudba a loutkoumělci tak zpříjemnili dětem začátek nového školního roku.

Mgr.

Soutěž mladých recitátorů

Na konci března se již tradičně na ZŠ Mikulov, Hraničářů konalo školní kolo recitačního klání. Během uplynulého měsíce proběhla v jednotlivých třídách výběrová kola, a tak mohli předstoupit před své spolužáky a odbornou porotu ti, kterým se recitace povedla nejlépe. Celkem se nám představilo 40 žáků z prvního stupně. Na tuto událost se všichni pečlivě připravovali, a i přes pocity nervozity byly jejich výkony fantastické. Slyšeli jsme mnoho krásných básniček a vybrat tu nejlepší bylo úkolem velmi nelehkým. Porota hodnotila hned několik důležitých elementů přednesu. Práci s hlasem, intonaci, správnou výslovnost a artikulaci, gesta i mimiku. Tato

Mikulovský zpěváček - 25. března 2017

Této pěvecké soutěže dětí se zúčastňujeme pravidelně každý rok. I letos se děvčata z 1. stupně poctivě připravovala a předvedla své krásné pěvecké výkony nejen porotě, ale i publiku.

Byly 2 kategorie. V 1. kategorii zpívala Barbora Langová, Sofie Rošťanská, Karolína Kubešová, Alžběta Kapustová a Jana Kopřivová.

Alžběta si vyzpívala 1. místo a Jana 3. místo.

2. kategorie se zúčastnila 2 děvčata a obě byla úspěšná.

1. místo si vyzpívala Nela Suchomelová a 3. místo Nikola Poredská.

Blahopřejeme.

Návštěva II. A v knihovně

Dne 15. února žáci 2. A. ze ZŠ Hraničářů navštívili v dopoledních hodinách Městskou knihovnu Mikulov. Paní vedoucí, která byla moc milá, umožnila dětem prohlédnout si knížky, které je zajímaly, společně hledaly šifry v detektivních příbězích a navštívily literární galerii. Naučily se také v knihovně orientovat a vyhledávat knížky autorů podle jmenného seznamu. Dětem se v knihovně moc líbilo a slíbily, že přivedou rodiče, aby si i oni mohli půjčit knihu, která je bude bavit.

                                                                                                                        Tamara Podsedníková


Návštěva knihovny - autorské čtení Jana Opatřila

6. březen se pro žáčky 2. A. ze ZŠ Mikulov, Hraničářů stal slavnostním dnem - přijali pozvání vedoucí knihovny paní Ilony Salaykové na autorské čtení mladého spisovatele Jana Opatřila.
Autor žáky seznámil se čtyřmi pohádkovými knihami, které pojednávají o kapříku Metlíkovi. Přiblížil jim také svou další tvorbu a představil dětem jednotlivé hrdiny, které se jeho v knihách objevují.
Následovalo autorské čtení z knihy Kapřík Metlík - Nový domov. Na závěr besedy se uskutečnila diskuze, v které se žáci měli možnost dozvědět další informace o samotném autorovi, jeho vydaných knihách a rádi si vyslechli, co taková spisovatelská činnost obnáší. Děti

Maškarní bál

V pátek 3. března zaplnily tělocvičnu ZŠ Mikulov, Hraničářů nejroztodivnější postavičky. Konal se zde dlouho očekávaný maškarní bál pro naše malé žáčky. Již od samého rána děti sledovaly, jaké masky si přinesli jejich spolužáci, a už se nemohly dočkat, kdy to všechno začne.

Rej masek byl zahájen promenádou po celé škole a následovalo jednotlivé představení všech kostýmů. Nevěřili byste, kolik masek se zde sešlo. Od indiánů, pirátů, princezen a rytířů až po nejrůznější postavičky z říše naší fantazie. Děti se za doprovodu hudby veselily, tancovaly a prožívaly různé hry, na závěr byly odměněny malou sladkostí. Díky jejich bezprostřednosti

Jak jsem se ztratil

Druhou adventní neděli se žáci prvních a druhých tříd vydali v mrazivém zimním počasí do Mahenova divadla v Brně nasát vánoční atmosféru a zhlédnout představení s názvem Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka.

Mnozí z nich byli v tomto divadle vůbec poprvé, a proto si kromě představení a kouzelného vánočního stromu, který obdivovali před vstupem, užívali i krásné prostory divadla. Samotné představení, které rozesmálo a vánočně naladilo dětské i dospělé diváky, bylo plné tradičních i moderních koled a symbolů Vánoc a svým příběhem nám ukázalo, že nejkrásnější Vánoce jsou ty, při kterých

Mahenovo divadlo - Ostrov pokladů

Jak to vidí třeťáci?


Byli jsme se třídou v divadle na Ostrově pokladů a moc se mi to líbilo. Bylo to tam celé ze zlata a byla to nádhera. Vystupovali tam Jim Hawkins, Ben, pirát Černý pes a Bill. Příběh byl moc pěkný.

                                Viktorie Studénková, 3. A

Dne 5. 12. se žáci tříd 3 .A a 3. B vypravili do Mahenova divadla na představení Ostrov pokladů. Žáci byli v lóžích po skupinkách a chovali se slušně a pozorně poslouchali. Příběh byl dobrodružný a

Divadelní představení Čert a Bára

Na čtvrteční vyučování 26. 5. přišli všichni prvňáčci slavnostně oblečeni a natěšeni víc než obvykle. Po prvních dvou hodinách, které proběhly v zábavnějším duchu, odjížděli do „velkého“ brněnského divadla Reduta na představení Čert a Bára. Mnozí zde byli poprvé. Prohlédli si prostory divadla a s velkou zvědavostí a netrpělivostí se usadili na svá místa v hledišti. Po chvilce už mohli sledovat příběh popleteného čerta Matlase, kterého dokázala zachránit hubatá a odvážná Bára. Příběh pobavil také proto, že se herci střídali se hezkými a zajímavými loutkami. Pohádka se téměř všem líbila, ještě druhý den žáčci debatovali o různých

Úspěch Eleny Skřičkové

Mimořádného úspěchu v recitaci dosáhla žákyně 4. B třídy ZŠ Hraničářů Mikulov Elen Skřičková, která s přehledem vyhrála oblastní kolo a postoupila do krajského kola recitace v Brně, kde svým přirozeným a osobitým projevem zaujala odbornou porotu a získala krásné 1. místo. Tímto pozoruhodným výkonem se nominovala do celostátní přehlídky nejlepších mladých recitátorů. Naší nadějné a talentované žákyni budeme držet pěsti.           

Mgr. Jarmila Widholmová


Jak si Ferda myslel, že na housle se píská

V pondělí 11. 4. do naší školy zavítalo umělecké duo Hudební kolotoč. Dámy Renata Poredská a Barbora Pospíšilová měly připravený nápaditý program s názvem “Jak si Ferda myslel, že na housle se píská“. Žáci prvních a druhých tříd pomohli Ferdovi objasnit rozdíly mezi jednotlivými hudebními nástroji, zazpívali si spoustu písniček za doprovodu různých nástrojů, zatancovali si a dokonce vytvořili bezmála sto člennou kapelu. Pro nás všechny bylo představení velkým zážitkem a již teď se těšíme, co nového se naučíme, až k nám znovu zavítá Hudební kolotoč.

Mikulov ve verších i obrázcích

Český rozhlas Brno naší škole nabídl, aby žáci vymysleli básničky na téma Mikulov. Celá naše třída 5. B se do této akce zapojila. Naše paní učitelka potom společně s námi rozhodla, že nachystáme projekt o Mikulovu.

Měli jsme si vybrat mikulovský dům, který nakreslíme a do něj napíšeme básničku, kterou jsme vymysleli. Potom jsme ještě ve skupinách nakreslili různé dominanty Mikulova. Moc se to povedlo a celé je to vystavené na chodbě naší školy.

Na konci školního roku se s tímto projektem ještě sejdeme v mikulovské knihovně a rozloučíme se s celou

Veršování na ZŠ Hraničářů

Český rozhlas Brno se obrátil na naši školu s nabídkou podílet se na přípravě pořadu Dobré ráno, Moravo! a Randez-vous . Žáci měli za úkol složit básničky, ve kterých by posluchačům přiblížili svůj pohled na město. Nejprve se jim do toho moc nechtělo, co si budeme povídat, poezie dnešní mladou generaci příliš neláká, ale potom výzvu přijali a pustili se do díla. O to větší překvapení nás čekalo po jarních prázdninách. Sešla se nám více než stovka krásných básniček. Mladí básníci v nich obdivovali krásu historických památek, nádhernou přírodu, dobré víno i turistický ruch, ale nejcennější bylo

Žáci školy ve vysílání Českého rozhlasu Brno

První jarní týden patřil ve vysílání Českého rozhlasu Brno mimo jiné i žákům naší školy. V rámci pořadů Dobré ráno, Moravo! a Randez-vous jste mohli vyslechnout jejich zdařilá básnická dílka věnovaná Mikulovu, záznamy vystoupení najdete na níže uvedených odkazech.


pondělí 6.50: Nicola Hubáčková
záznam básně

pondělí 15.50: Kristýna Nedzová
záznam básně

úterý 6.50: Marie Gricmanová
záznam básně

úterý 15.50: Viktorie Holubcová
záznam básně

středa 6.50: Karolína Lysková
záznam básně

středa 15.50: Karolína Holubová
záznam básně

čtvrtek 6.50:

Karneval

Poslední školní den před jarními prázdninami se žáci 1. – 3. ročníku ZŠ Hraničářů proměnili ve své oblíbené pohádkové bytosti, hrdiny, čarodějnice, piráty nebo princezny. Před slavnostním zahájením karnevalu proběhl průvod v prostorách školy ve všech ostatních třídách a poté jsme se přesunuli

Ukončení 1. pololetí s hudbou

Ve čtvrtek 28. 1. 2016 jsme ukončili 1. pololetí školního roku nejen vysvědčením, ale i výchovným koncertem. Koncert zahrnoval díla klasické hudby s ukázkami pro 1. stupeň a moderní styly pro 2. stupeň. Vystoupení umělců bylo zajímavé, pro žáky 2. stupně myslím i poučné a zábavné.                    

                                    D. Shromáždilová

 

Zpívání pod vánočním stromem

Ve středu 9. 12. 2015 v 18 hodin si 30 žáků z naší školy s paní učitelkou Shromáždilovou a několika občany města Mikulova zazpívalo na Náměstí pod vánočním stromem 6 nejznámějších vánočních koled. Akce byla celorepubliková, konala se už potřetí a pořádal ji regionální Deník.

Ti, kteří zpívají rádi a nahlas

Měsíc prosinec je bohatý na kulturní akce, které naše škola pořádá.

10. 12. jsme měli úspěch s vánočním pásmem v hotelu Eliška, které jsme si připravili pro mikulovské důchodce. Se stejným programem jsme vystoupili 15. 12. v Pečovatelském domě v Mikulově. 18. 12. v budově školy jsme potěšili naše bývalé učitele.

10. 12. jsme se také zúčastnili akce Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem u vánočního stromu na Náměstí v Mikulově. 20 žáků

Vánoční Vídeň

Na ZŠ Hraničářů se stalo již tradicí uspořádat předvánoční poznávací zájezd. Jedenáctého prosince jsme navštívili Vídeň a její nejvýznamnější památky – Schönbrunn a jeho zahrady, Hofburg, Stephansdom. Nevynechali jsme ale ani čtyři největší vánoční trhy. Na posledním – před radnicí, nemohl chybět ani tradiční vánoční punč.
                                                                                             
                                                               Mgr. Jana Panáčková

Brněnské pověsti

Žáci 6.a 7.ročníku naší školy se v pátek 7. 11. 2014 vydali do divadla Reduta na představení Brněnské pověsti. Čert, hostinská, řemeslník a jeho učeň – tyto postavy dokázaly zahrát pověsti, které vypráví o tom, jak vznikl název města, o brněnském kole a drakovi. Hra byla poučná i zábavná. Děti se smály, ale i bály strašlivého draka. Všem se líbily kostýmy a zajímavé rekvizity. Hru jsme ohodnotili známkou výborně!

                                                                                   A. M. Pechánková,  VI.A

Svatomartinský Mikulov

11. 11. 2014 dopoledne přijel na Náměstí v Mikulově sv. Martin na bílém koni. Letos s sebou nepřivezl sníh, ale krásné slunečné počasí. Přesto žákům 1. až 3. tříd udělala jeho návštěva velkou radost.

Cimbálová muzika Réva

Před podzimními prázdninami navštívila naši školu cimbálová muzika Réva z Otrokovic, aby zde představila svůj hudební program. Zazněly písně různých rytmů i tónů, od lidové hudby ke klasické hudbě, až po rock & pop. V průběhu koncertu jsme odpovídali na soutěžní otázky, zazpívali jsme si, dokonce nás navštívil i Jožin z bažin.  Vystoupení vyvrcholilo písní od skupiny Kabát, která nenechala žáky klidnými, a s chutí si zatančili. O velmi vydařené akci se můžete přesvědčit v přiložených fotografiích.

Hudební vibrace

Program „Vnímáme hudební vibrace“ jsme s žáky navštívili již podruhé. Loni nás pan Jonáš Koukl seznámil s nejrůznějšími hudebními nástroji z celého světa. Žáci i učitelé byli nadšeni, proto jsme letos Mgr. Koukla pozvali přímo na ZŠ Hraničářů.

A tak žáci 1. až 3. tříd ve středu 22. 10. opět poznávali nové, netradiční nástroje, které si všichni mohli vyzkoušet. Zároveň si zazpívali, zabubnovali, ale především se výborně odreagovali. Všechny připravené lekce s námi absolvovali také klienti příspěvkové organizace Srdce v domě, kteří přijeli z Klentnice.

4. B v knihovně

Žáci 4. B byli opět v knihovně. Téma – Jaroslav Foglar. Soutěžili jsme ve 4 skupinách v Jestřábových bobřících. Vázali jsme uzly, řešili šifry, trénovali paměť a četli. Moc se nám tam líbilo, dokonce jsme si odnesli i malé dárky. Děkujeme paní vedoucí z knihovny a těšíme se na další setkání.

                                                                                                 Žáci 4. B a p. uč. Masaříková

Divadelní představení dětského souboru Feigele

V posledních zářijových dnech se žáci 2., 3. a 4. tříd shromáždili v mikulovském kině. Důvodem tohoto setkání bylo shlédnutí dětského divadelního souboru Feigele, které působí při Židovské obci v Praze. Herci nám zinscenovali hru o královně Ester, která se hraje o svátku „Purim“- proto bylo představení jako sám svátek velmi veselý. Žáci se zábavnou formou seznámili se židovskou historií a zároveň ochutnali jedno z  tradičních jídel - Hamanovy uši. Herci nám poskytli nezapomenutelný zážitek, za který si

Hraví architekti

Žáci 4. a 5. tříd mikulovských základních škol se zúčastnili projektu Hravý architekt, konaného v rámci mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture week Praha 2014 pod záštitou paní Ivany Zemanové.

V loňském roce vytvořili různými technikami krásné obrázky inspirované místní architekturou. Nejpovedenější byly poslány do Prahy, kde se staly součástí výstavy v Jiřském klášteře.

23. 9. 2014 se někteří žáci vydali se svými pedagogy do Prahy. Po příchodu do Jiřského kláštera byli uvítáni paní Špáňovou, která jim byla po celý den milou průvodkyní, obdrželi trička s logem akce a barevné kšiltovky. Když

Školní akademie 2014

24. 6. 2014 proběhla v Městském kině v Mikulově naše každoroční Školní akademie. Mohli jste vidět, jak žákyně devátých tříd hledaly ztracený čas dětství v podobě vzpomínek na své školní začátky, zumbu pod dohledem paní vychovatelky Marcely Stojaspalové, letní pohodu prvňáčků, návrat do dob Rebelů s třeťáčky, prostě program byl nabitý.
Sál téměř praskal ve švech, jak byl přeplněný věrnými diváky. Také kluci z osmé třídy letos předvedli neuvěřitelný taneční výkon, díky kterému padaly

Další úspěch A. M. Knorrové

V regionálním kole soutěže Zpěváček 2014 konaném ve Ždánicích skvěle reprezentovala naši školu žákyně 5. A třídy Anna Marie Knorrová. Ve své kategorii obsadila vynikající 3. místo. Gratulujeme!

Záznam vystoupení

V recitační soutěži zvítězila Terezie Sojková

Oblastní kolo recitační soutěže, které proběhlo 9. dubna pod záštitou ZŠ Valtická, zná své vítěze. V kategorii vlastní tvorba získala 1. místo žákyně 5. A třídy naší školy Terezie Sojková s básní Ráda. S laskavým souhlasem autorky zveřejňujeme její text a Terezce přejeme mnoho dalších, nejen literárních, úspěchů!

Ráda

Mám moc ráda svoji sestru,
ale někdy si vybere cestu,
která se mi nelíbí.
Prostě si dělá, co se jí zalíbí.

Jinak ji mám strašně ráda,
víc, jak nejlepšího kamaráda.

Maminku mám ale radši,
ať se směje nebo mračí.

Mám svoji rodinu

Úspěch Anny Marie Knorrové

V sobotu 29. března se v mikulovském kině konalo oblastní kolo soutěže ve zpěvu lidových písní Mikulovský zpěváček. Naši školu v soutěži vzorně reprezentovala Anna Marie Knorrová, žákyně 5. A třídy, která se stala vítězkou v kategorii zpěváků a zpěvaček od 9. do 12. let. Aničce gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v regionálním kole, které se koná 6. dubna ve Ždánicích.

Záznam vystoupení

Recitační soutěž

Ve čtvrtek 27. 3. zorganizovaly paní učitelky školní kolo recitační soutěže, do kterého postoupili ti nejšikovnější recitátoři z třídních kolektivů. Všichni žáci se na soutěž pečlivě připravovali, a i přes velkou trému, předvedli velmi pěkné výkony.

Z prvních tříd přišlo ohromit porotu celkem 11 dětí, které sklidili za svůj projev zasloužený potlesk. Ve zbylých dvou kategoriích bojovalo celkem 30 žáků. Žáci byli oceněni drobnými dárky i sladkostmi a ti nejlepší postupují do oblastního kola.

Přednášet báseň zpaměti, navíc před porotou a nemalým publikem, není vůbec jednoduché. Proto patří všem velká gratulace za

Vnímáme hudební vibrace

Bylo krásné dopoledne, kdy jsme se vydali do vesničky Klentnice. Čekalo na nás milé překvapení, program plný hudbou nabitých tónů a hudebních vibrací.
Přivítal nás pan Mgr. Jonáš Koukl a vyzval nás, abychom si sedli do kruhu. Uprostřed našeho kruhu byly položené různé hudební nástroje, které jsme viděli úplně poprvé. Viděli jsme tam různé dřevěné píšťaly, nosní píšťaly, dešťové hole, sitár, různá chřestidla, zvonkohry, tibetské zvonky, ale i tibetské mísy, drumle, djemle, kalimba, rámové bubny,cinkátka, sansula

Školní karneval

V pátek 14. února se naše škola rozezněla smíchem a veselím. Konal se zde maškarní bál, kterého si plnými doušky užívali žáci 1. – 3. tříd. V tělocvičně, kde karneval probíhal, se sešla řada krásných a nápaditých masek, které si děti pečlivě přichystaly s pomocí rodičů. Mohli jste zde potkat roztodivné bytosti z říše pohádek, zvířat, ovšem nouze nebyla ani o strašidelné postavy. Maškarní bál probíhal ve veselé atmosféře - užívali jsme si dopoledne plné her, soutěží, tance a dobré bezstarostné nálady. Po skotačení jsme se s radostí rozešli na jarní prázdniny.

Romeo a Julie očima žáků

Ve středu 9. 10. 2013 jsme se my, žáci devátých tříd, zúčastnili představení Romeo a Julie od W. Shakespeara v Mahenově divadle. Přestože někteří z nás byli zpočátku skeptičtí a mysleli si, že je taková klasika nemůže oslovit, brzy jsme byli příjemně překvapeni a se zájmem jsme sledovali příběh věčných milenců z Verony, který byl sice na konci tragický, ale romantický a moderně pojatý. Výborné herecké výkony, nádherný text, zajímavé scény a kostýmy a krásná hudba, to vše přispělo k úžasnému uměleckému zážitku. Nadšení bylo tak velké, že jsme se shodli, že tohle divadelní představení bylo snad

Výsledky školního kola recitační soutěže

V úterý 26. března proběhla za účasti padesáti žáků 1. stupně školní kolo recitační soutěže. soutěžilo se ve 3. kategoriích a dramatizaci.

Odborná komise měla, vzhledem k excelentním výkonům všech soutěžících, těžkou úlohu při určování jejich konečného pořadí a nakonec rozhodla následovně:

1. kategorie (žáci 1. tříd) 
1. místo Dalibor Holý (1. A)
2. místo Karin Hanušková (1. B)
3. místo Vendula Chromíková (1. C)

2. kategorie (žáci 2. a 3. tříd)
1. místo Adéla Konečná (2.

Mikulovský zpěváček

V sobotu 16. března se v městském kině uskutečnilo oblastní kolo soutěže Mikulovský zpěváček a neztratili se v něm ani reprezentanti naší školy. V 1. kategorii získala 2. místo Karolína Machalková z 1. A a vítězkou 2. kategorie se stala Anna Marie Knorrová, žákyně 4. A.
Děvčatům gratulujeme a všem soutěžícím žákům naší školy děkujeme za vzornou reprezentaci.

Divadelní představení Škola žen

V úterý 5. 2. 2013 jsme navštívili v Brně dopolední představení – činohru Škola žen. Byli jsme v krásném prostředí Mahelova divadla, a proto jsme se i my společensky oblékli.

Tato překrásná veršovaná komedie od Moliéra je i v dnešní době nanejvýš aktuální: protestuje totiž proti předmětnému vidění světa, karikuje osoby, které vztah k ženě a instituci manželství ztotožňují s vlastnictvím. Jak jsme došli k tomuto závěru?

Hrdý Arnolphe je přesvědčen, že jen ta žena může býti hodná a ctnostná, která je nevzdělaná, stačí úplně, aby se uměla modlit k Bohu

Krajinou Rudolfa Gajdoše

Ve výtvarné soutěži Krajinou Rudolfa Gajdoše byli z naší školy oceněni tito žáci:

Adam Lysák (5. A), kolektiv autorů Oskar Bělohlávek, Andrea Jurdičová, Marie Konečná, Michaela Krulová, Frederic Kuc, Aleš Radakovič, Tereza Smitková a Jindřich Šíma (všichni 5. A), Valerie Vážná (7. B) a dvojice Adéla Čermáková, Denisa Kubišová (7. B). Všem oceněným gratulujeme!

Zelené pero Jaromíra Tomečka

Žáci naší školy se letos opět zapojili do literární soutěže Zelené pero Jaromíra Tomečka. Školu úspěšně reprezentovala Kateřina Sojková (V.A), jejíž práce Příroda se zařadila mezi oceněná díla v I. kategorii. Ve II. kategorii Barbora Gregorovičová (VII.A) díky své práci Obloha získala 2. místo. Další  úspěšnou autorkou se stala Alexandra Masaříková (VIII.A), která ve III. kategorii zajímavým příběhem Sobotní dopoledne vybojovala 3. místo.  
Jejich úspěch nás velmi potěšil a srdečně gratulujeme!

Z návštěvy v divadle

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá!“ „Teď vám názorně předvedu, jak se básník stává trpaslíkem.“ „Snědl jsem párek nevalné chuti a nepřišlo mi volno.“
Tak těchto a mnoha dalších hlášek si užila skupinka žáků druhého stupně, která dne 11. 4. 2012 zavítala do Městského divadla v Brně na úžasné představení „Škola základ života.“, které napsal středoškolský učitel Jaroslav Žák.  I když je tato komedie známá z filmového zpravování, v divadle nás potěšili jak klasikou, tak novými prvky. V každém případě jsme se bavili od začátku do konce a jenom škoda, že se nenechal k výletu za kulturou nalákat větší

© 2011 - WINY, s.r.o. hosting & webdesign