Šachy

Dne 22. 11. 2017 vyrazil náš šachový školní reprezentační tým, složený z těch nejlepších hráčů této královské hry, kterými naše škola oplývá, směrem ku Břeclavi, aby v místním Domě školství získal na čtyřiašedesáti polích cenné zkušenosti a případně i první vítězství.
Jelikož náš tým prozatím nemá ve svém středu žádného šachového velmistra, nebyli jsme všeobecně soupeři považováni za vážnou hrozbu a mohli jsme se bez nervozity pustit do hry. Od prvního tahu jsme protivníky nešetřili, útok střídal útok, pěšáci nadšeně padali výměnou za poziční převahu, výpady střelců a koní se počítaly na stovky a dámy prakticky nebyly postřehnutelné, protože neustálým rychlým pohybem po šachovnici drtily veškeré zbylé figury nešťastníků na druhé straně hracího stolu. Výsledky po prvních čtyřech kolech z celkových sedmi odpovídaly vložené energii a umu našich borců, dělené druhé a třetí místo z celkového počtu dvanácti týmů.
Bohužel, žádný rybník není bezedný. Páté a šesté kolo zákeřně využilo naší malé znalosti břeclavských šachovnic, dychtivosti soupeřů po bodech a tréninkového výpadku našich reprezentantů. Klesli jsme na 8. místo. Příčina tohoto fatálního obratu však byla někde jinde než v hlavách našich reprezentantů. Po návratu do mikulovské základny vedoucí našeho družstva po počítačových simulacích, rozborech krve, laktátu a provedené psychoanalýze družstva, dospěl k názoru, že hlavní příčinou těchto dvou černých kol je Ministerstvo zemědělství, které sice doručilo ovoce a mléko do škol ve středu, ale dávno po odjezdu našich borců na žhavé břeclavské šachovnice. A právě nedostatek vlákniny a vápníku způsobil výkonnostní výpadek našeho družstva (ředitelství školy již na ministerstvo připravuje žalobu za ušlé diplomy, medaile a postup do krajského kola).
Nutno ještě podotknout, že další nepříjemností a handicapem byl švýcarský systém, kterým byl celý turnaj odehrán. Prapodivná pravidla losování soupeřů tímto systémem nám zůstala dokonale utajena. Proto při nejbližší vhodné příležitosti bude celá školní šachová reprezentace včetně rozsáhlého realizačního týmu vyslána do Švýcarska, abychom měli stejné podmínky pro soutěžní hru, jako mají naši soupeři. Bohužel tento studijní pobyt bude tak finančně nákladný, že se s největší pravděpodobností ve školní budově počínaje 1. prosincem 2017 přestane topit, aby se ušetřily potřebné finanční prostředky.
Nyní ale zanechme nepodstatných detailů a vraťme se zpátky na šachovnice do sedmého kola. Po doplnění stopových prvků, vitamínů a omega 3 nenasycených kyselin ve formě hranolků, kakaí a svačin od maminek, se náš tým vzepjal k mimořádnému výkonu a poslednímu soupeři nedal šanci. Výsledky v posledním kole znamenaly, že tým ve složení: Jan Peřina, Hanka Janoušková, David Pitrun a Radim Švanda celkově obsadili skvělé šesté místo.

Celému týmu za mimořádně kvalitní výkon a reprezentaci školy děkuji a těším se na další šachová klání. Děkuji také hlavnímu trenérovi našich hráčů, paní učitelce Janě Panáčkové, za skvělou taktickou a herní přípravu našich borců.

                        Vedoucí družstva šachu: J. Souchop


© 2011 - WINY, s.r.o. hosting & webdesign