Vzdělávací exkurze do Osvětimi

Žáci 2. stupně se v červnu zúčastnili exkurze do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi v Polsku, kde za 2. světové války zemřelo 1,1 milionu lidí.

Vyjeli jsme v 7 hodin ráno od naší školy, po cestě jsme měli dvě zastávky a za 5 hodin jsme byli na místě. Jako první nás čekala prohlídka kmenového tábora Auschwitz I. Nejdřív jsme museli projít detektorem kovu, poté jsme dostali sluchátka, přidělili nám průvodkyni a mohli jsme se vydat na prohlídku. Při vstupu do tábora jsme procházeli bránou s velkým nápisem "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje). Bylo tam plno budov, několik jsme jich prošli a viděli mnoho zajímavých fotografií a dochovaných věcí zemřelých vězňů, např. boty, kufry, hřebeny, kartáčky na zuby, brýle, krémy, oblečení, a dokonce i vlasy žen. Všude kolem i uvnitř tábora se nacházely ostnaté dráty, před kterými byly výstražné cedule s nápisem "Halt! Stoj!" (Stůj!). Prohlédli jsme si také plynovou komoru a kremační pece.

Počasí nám přálo do doby, než jsme přejeli do druhé části tábora  Auschwitz II - Birkenau, kde nás zastihly silný déšť a bouřka. Tento tábor jsme si proto nemohli projít celý. Prohlédli jsme si místa, kde vězni spali, umývali se, a zbytek výkladu jsme si vyslechli na strážní věži.

Za celý den jsme získali mnoho nových a zajímavých informací.

Při zpáteční cestě jsme se stavili v Mc Donald’s a než jsme se nadáli, byli jsme zpátky v Mikulově.

Děkujeme za možnost navštívit Osvětim a trpělivost našich paní učitelek a pana řidiče.

Nikol Bartáková, Nela Bartáková, Nikola Čermáková
žákyně 8.A