Život ve tmě

V pátek 10. 2. 2017 jsme si ve škole naplánovali projektový den, který jsme nazvali Život ve tmě. Měli jsme možnost vyzkoušet si, jak se cítí nevidomí lidé. Jak? Vybrali jsme si dvojici a po celé vyučování jsme byli s ní.

Paní učitelka nám dala článek a my jsme měli zdůraznit to, co je pro nevidomé důležité. Pak jsme si o nevidomých lidech povídali, o jejich pomůckách, např. o slepeckém psovi, slepecké holi a asistentech pro nevidomé.

Hodně zajímavý je způsob, jak mohou nevidomí číst. To písmo se nazývá Braillovo. Pomocí této abecedy každý z nás napsal své jméno.

Pak jsme si zavázali oči a museli se spolehnout na svůj sluch a hmat. Například jsme poslepu chodili po škole. Nebo se zavázanýma očima jsme si posílali hračky, které vydávaly zvuky.

Kdo chtěl, mohl se slepeckými pokusy pokračovat i při obědě. Najíst jsme se sice dokázali, ale jsme moc rádi, že máme zdravé oči a že vidíme. Pro nás to byla zábava, protože jsme si mohli šátky kdykoli sundat a zase vidět, ale stále ve tmě bychom žít nechtěli.

Vybráno z prací žáků 4. B ZŠ Mikulov, Hraničářů

(E. Šuta, E. Zimmermannová, L. Huserek, A. Koudelová)

Fotogalerie: