Přespolák 2023

Rok se s rokem sešel, svědění lýtek přešlo z příjemně svědivého do velmi intenzivního, listí se podzimně zbarvilo a okresní autobusový dopravce opět nenavýšil přepravní kapacity. Ano, hádáte správně, přišel čas okresního finále v přespolním běhu. Úterý 26. 9. 2023 je tu. A stejně jako vloni, počasí nemohlo být lepší.

Po loňském úspěšném debutu našich borkyň a borců, jsme již nepomýšleli pouze na Coubertinovskou účast, ale ne zcela neoprávněně jsme očekávali, že to letos cinkne. Po pečlivé přípravě, velkém množství tréninkových kilometrů a nominačním závodu byly vybrány pro reprezentaci Hranclu tři pětice těch nejlepších. Obsadili jsme tři ze čtyř kategorií. Nejmladší děvčata jsme prozatím ještě nechali v lavicích. Charvatskonovoveské luhy jsou přece jenom poněkud hluboké, je to v pohraničí, vývoj orientačních schopností ještě nebyl zcela ukončen a noci začínají být chladné.

Vyrazili jsme v 7:33 busem z mikulovského nádraží, závodníci sice mírně reptali na zbytečně velkou vzdálenost od školy, ale tento krok se za malou chvíli jevil jako velice taktický, protože naši soupeři z GSS Mikulov nastoupili U Parku a nesedli si po celou dobu této velkolepé okružní jízdy po okrese. Za vcelku roztomilých 80 minut, které nás vezoucí polykač asfaltových kilometrů potřeboval k překonání vzdušné vzdálenosti činící astronomických 18 km, jsme natěšení vystoupili na návsi v Charvatské Nové Vsi. Přesun do lesa k závodnímu okruhu díky bezchybné navigaci našeho školního Arnolda proběhl vcelku nudně bez bloudění, a tak jsme po prezentaci měli dostatek času na rozcvičení a projití celé krosové trati. Všichni naši závodníci při průchodu zatáčkami pochopili, kterou stranou stezky je to takticky kratší, a tak jediná potíž vznikla při spatření 10 metrů dlouhé blátivé kaluže, kdy si méně odvážní hoši z 9. A vynutili na vedoucím výpravy důkladný průzkum mokřiny bidlem, protože se obávali utonutí nebo zjevení hejkala. Po podrobné analýze bláta jejich panika opadla a dali se přesvědčit, že kaluž lze zcela bezpečně oběhnout.

Krátce po obhlídce okruhu již startovala první námi neobsazená kategorie III, dívek 6. a 7. tříd. A za dalších 15 minut odstartovali chlapci z týchž tříd. Naše pětice zaujala taktické místo při pravé straně cesty, protože první zatáčka, ostatně jako všechny ostatní, byla pravotočivá. Všechna družstva již stála připravena na startovní čáře, startér písknul a stoosmnáct nohou se dalo na zběsilý úprk. Stádo bizonů by nebylo sto vyvrhnout do ovzduší toliko tun prachu jako nejmladší běžci. Dle hlášení okresního hygienika pro koncentraci pevných částic v ovzduší se prašné mračno již po necelém týdnu vcelku rozplynulo a současně s tím byl také odvolán smogový poplach stupně 3 pro Břeclav a okolí.
 Z výše uvedeného vyplývá, že situace v cíli o pět minut později byla poněkud nepřehledná. Naštěstí organizátoři byli připraveni i na tuto eventualitu a objednaná tlaková níž nad Hlohoveckým rybníkem způsobila příjemný, ale důrazný poryv větru, po kterém náš realizační tým zjistil, že tuto kategorii jsme nevyhráli, ale že náš Jirka Šafránek doběhl na samém konci elitní desítky. Velmi solidní vstup do závodu. Za dalších dvacet minut se ke startu vyrovnala děvčata kategorie IV, tedy osmačky a deváťačky, ke kterým se přidaly studentky ze dvou přítomných středních škol. Po odložení tréninkových souprav z postav závodnic si přítomní diváci museli připadat jako na přehlídce sportovního běžeckého vybavení předních světových značek. Toliko elegance a mladické svěžesti místní lesy dlouho nezažily. Prim samozřejmě hrála děvčata hájící čest naší školy. Připravit, pozor, start. Na rozdíl od mladších bizonů, se start této kategorie dá charakterizovat slovním spojením – běžící gazely v savaně.  Kdo by si ovšem myslel, že se děvčata jen tak lážo-plážo proběhla po lesíku, byl by na omylu. Hned od začátku se bojovalo o každý metr a finiš byl naprosto strhující. O vítězce ze sedmašedesáti běžících nebylo pochyb, ale o další místa se bojovalo velice urputně a časové rozestupy byly opravdu minimální. A jak jsem tedy obstáli my? Velice parádně. Hrancl dvakrát v první desítce. Čtvrtá Stella Ošoncová a desátá Eliška Kubíčková.

A za dalších 20 minut startovalo 56 hochů v nejsilnějších kategoriích IV a V, tedy osmáci, deváťáci plus střední školy. Tyto dvě kategorie jako jediné neabsolvovaly jeden 1350 m dlouhý okruh, ale dva. Po krátkém pošťuchování na startovní čáře přišel očekávaný povel vpřed. Prvních tři sta metrů po první zatáčku se snad nedá ani hovořit o běhu, možná o sprintu, ale zcela jistě víme, že někteří závodníci vyvinuli takovou frekvenci kroků, že jenom vysokorychlostní kamera by zaznamenala jejich kontakt se zemí. Pro běžného diváka prostě letěli. Při náběhu do druhého kola se všichni naši borci drželi v první třetině startovního pole a očekávali jsme tedy dobrý výsledek i v soutěži družstev, což byl hlavní důvod účasti všech závodníků, protože jenom úspěšné družstvo mohlo v každé kategorii postoupit do krajského kola. Za dalších pět minut bylo jasno. První místo získal s naprosto fenomenálním náskokem větším než minutu letec -reprezentant ZŠ Drnholec. Další místa byla ale opět velmi těsná a naše škola po parádním výkonu Iva Buriana získala skvělé 4. místo.

I když jsme si z předávání cen do Mikulova žádný pohár nepřiváželi, naše běžkyně a běžci podali výtečné výkony a všem děkuji za vzornou a vyčerpávající reprezentaci naší školy.

Teď by bylo rozumné prohlásit letošní ročník přespolního běhu za definitivně ukončený. Rozumné, ale ne správné. Přihodilo se následovné. V polních podmínkách, ve kterých probíhalo sčítání pořadí jednotlivých závodníků do soutěže družstev, při kterém byly použity tak převratné technické novinky jako jsou papír, tužka, prsty a lesní vůně, došlo k omylu. Při kontrolním přepočítání výsledku ve standardním prostředí se po týdnu přišlo na to, že se naše děvčata v kategorii IV v soutěži družstev umístila na naprosto výborném druhém místě! Úplná fantazie. Stříbrný pohár je už na cestě do vitríny v prvním patře naší školy. Takže to přece jenom cinklo. Konec dobrý (sice drobně opožděný), všechno dobré.

A kdože byli ti stateční? 

Kat
egorie III: Jiří Šafránek, Jindřich Vítek, Matyáš Jakoubek, David Doušek, Matyáš Kňourek

Kategorie IV: 
Nicola Ialina, Ema Vymyslická, Stella Ošoncová, Eliška Kubíčková, Lidia Havriliv, Jakub Kern, Ivo Burian, Adam Bucňák, Amir Djeladiny, Artur Yaroshenko


Běhům zdar, přespolním zvláště.
J. Souchop

Aktualita je zařazená v kategoriích: