Exkurze do Solnohradska

Ve večerních hodinách 27. 9. 2023 jsme se vydali autobusem do Rakouska a Německa. Cesta byla náročná a únavná. Většinou jsme spali.

První zastávka byla v solných dolech v Berchtesgadenu na okraji Německa, kde jsme si oblékli kombinézy a sjeli vláčkem dolů. Bylo to skvělé, mohli jsme si i vyzkoušet dřevěné skluzavky, líbila se nám i krátká plavba po solném jezírku. Kratší trasu jsme také jeli lanovkou, ve které horníci převáželi pracovní nářadí. Celá prohlídka byla s průvodcem. Bylo zajímavé poznat, jak se vyrábí alpská sůl, také jsme si ji někteří v tamním obchůdku koupili.

Další zastávka byla Kehlsteinhaus – Orlí hnízdo. Nejdříve jsme jeli elektrickými autobusy a pak vyjeli výtahem. Ta panoramata byla skvělá, měli jsme štěstí, že nebyla mlha, nebylo moc lidí. Prohlédli jsme si vnitřní prostory a dozvěděli se dost zajímavých věci o Adolfu Hitlerovi. Například, že Orlí hnízdo dostal k 50. narozeninám.

Cestou na penzion, jsme se zastavili u jezera K
önigsee. Bohužel nám nevystačil čas na plavbu lodí. Místo toho jsme měli osobní volno, prohlédli si čisté jezero s krásným okolím, ochutnali typické německé preclíky a další speciality. Kolem 19. hodiny jsme přijeli na penzion, ubytovali se, navečeřeli se a šli spát. Unaveni jsme byli všichni.

Druhý den ráno nás čekala snídaně a cesta do krásného města Salzburg. Pan řidič nás vysadil u Mirabellgarten – nádherně rozkvetlé podzimní zahrady, dále jsme vyrazili do uliček města přes most zamilovaných a na hřbitov, kde je pochovaný otec W. A. Mozarta a jeho žena Constanz. Navštívili jsme také rodný dům Mozarta, kde je dnes jeho muzeum a barokní kostel, ve kterém byl pokřtěn.

Lanovkou jsme se dostali na pevnost Hohensalzburg, kde byl opět nádherný výhled na celé město a okolí.

Protože jsme si už ve škole připravili referáty o některých památkách, které jsme cestou navštívili, rádi jsme o nich řekli i svým spolužákům. Paní průvodkyně nás seznamovala s některými dalšími zajímavostmi.
Rádi jsme nakoupili suvenýry pro své nejbližší typické pro toto město – Mozartovy koule, hrníčky, pohlednice, propisky… 17:45 jsme měli sraz u kašny v centru Salzburgu, kde jsme si poslechli zvonkohru, poté nasedli do autobusu a příjemně unaveni a s novými zážitky se vydali na cestu domů.

Doprovod nám dělaly paní učitelky Lucie Feilerová a Dagmar Shromáždilová, děkujeme jim za jejich trpělivost a čas, které nám věnovaly v době školního volna.
Celkově se nám výlet líbil a moc jsme si ho užili.

Šimon Blaha, Alžběta Galbičková, Aneta Kellnerová, Veronika Minářová
Žáci 9. tříd