Přespolák v Břeclavi

Nemožné se stalo skutečností. Po mnohých letech, kdy se reprezentanti Hranclu z různých důvodů (Covid, pokles formy, špatná orientace v terénu, nesouhlasný počet vhodných levých a pravých dolních končetin) neúčastnili závodů v přespolním běhu, se letos blýsklo na lepší časy.

Ihned po obdržení pozvánky od AŠSK* Břeclav jsme s kolegy tělocvikáři začali ladit v hodinách TV vytrvalostní schopnosti našich žáků. Během těchto 14 dnů jsme nominovali 12 nejlepších, kteří se rozdělili do čtyř následujících kategorií: 6. a 7. ročníky a 8. a 9. ročníky, zvláště dívky a chlapci. Velké okresní finále v přespolním běhu vypuklo v pondělí 26. 9. 2022 v 10:00 a k velké smůle našich borců se tato soutěž nekonala v Mikulově, ale v daleké a exotické Břeclavi a někteří naši vytrvalci se oprávněně obávali aklimatizačních obtíží, které by jim znatelně snížily šance na úspěch. Naštěstí vzdálenost těchto sportovních středisek nebyla značná a k přepravě jsme tedy nemuseli využít školního leteckého speciálu HR 617 MAX, a tudíž jsme nemuseli počítat s problémem zvaným jetleg, který by aklimatizaci ještě zhoršil.

Před samotným startem jsme v rámci rozcvičení a přípravy na závod absolvovali celý závodní okruh svěží turistickou chůzí. A to jednak z důvodu přípravy tělesných schránek závodníků na velkou fyzickou zátěž a druhak z důvodu předcházení bloudění. No zkrátka, nechtěli jsme dopadnout jako nejmenovaný kolega, který musel své svěřence na vypůjčeném kole hledat málem někde kolem Valtic.

S výše uvedenými problémy se naši borci vyrovnali excelentně a po nezbytné prezentaci se naše nejmladší reprezentantky ze 7. ročníku v 10:00 v lese nedaleko ZŠ Na Valtické Břeclav za krásného podzimního počasí, v příjemné teplotě 18° C, vhodné vlhkosti 64% a za velmi pěkného cvrlikání okolního ptactva, postavily na start. Ihned po povelu start se běžecké naděje ztratily ve víru prachu a my všichni ostatní jsme netrpělivě čekali na jejich opětovně zjevení. Jak nadšení jsme byli, když se na naprosto skvělém 4. místě v cíli objevila naše Stellinka Ošoncová. Pouhých 12 sekund za vítězkou. Sice drobně znavená, ale šťastná. Další skvělé umístění zajistila Eliška Kubíčková a to svým 25. místem. Dalším bodem programu byl závod kategorie III (6. a 7. ročník), ve kterém se v roli našich želízek v ohni představili Jirka Šafránek a Zdeněk Šark
őzy.  A o tom, že byla dobře vykovaná, nás přesvědčilo 17. potažmo 27. místo v cíli. Třetím dějstvím závodů bylo měření sil mezi přítomnými osmačkami a deváťačkami. Reprezentací školy bylo pověřeno nadějné duo Ema Vymyslická a Adéla Chromíková. A 12. a 15. místo v cíli bylo jasným důkazem, že se jednalo o reprezentaci velmi úspěšnou. Rychlostním vyvrcholením sportovního dopoledne byl závod IV. kategorie chlapců (8. a 9. ročník). V této jediné kategorii jsme byli schopni sestavit družstvo. Tato kategorie jako jediná absolvovala na rozdíl od předchozích celou trať dvakrát (cca 3000 m) a většina závodníků běžela opravdu velmi rychle. Naši borci se povětšinou drželi v první třetině závodního pole a v cíli jsme mohli zaznamenat následující pořadí našich běžců: Ivo Burian 7. misto, Jakub Kern 12. místo, Dino Džambić 15. místo, Franta Táborský 22. místo a Štěpán Kubíček 32. místo. A vzhledem k tomu, že do soutěže družstev se počítají výsledky nejlepších čtyř, tak v konečném účtování to znamenalo, že naši borci se umístili na skvělém 3. místě. Téměř historický úspěch!!!

Celé dopoledne se zkrátka povedlo, a i když na úplně ty nejlepší jsme ještě neměli natrénováno, tak chci všem našim běžcům moc poděkovat za vzornou a vyčerpávající reprezentaci naší školy.

Běhům a zejména těm přespolním zdar. J. Souchop

* Asociace školních sportovních klubů

Podívejte se na atmosféru ze závodu v naší fotogalerii