Za sněhem do Malenovic

Dalším dílem sjezdového seriálu ZŠ Mikulov, Hraničářů 617e byla horská chata P.O.M.A v krásném prostředí Beskyd pod Lysou horou. Po bezproblémovém nalodění na dálniční parník značky Bova, jsme se s celým kurzem přesunuli směrem na Olomouc, kde měl proběhnout kulturní vrchol lyžařského a snowboardového kurzu – tradiční návštěva OC Olympia Olomouc.

V autobuse zemdlelé a uondané nožky našich mladých frekventantů (4.,  5. a 6. roč.) se jako mávnutím kouzelného proutku změnily na velice výkonné a účinné přemísťovací stroje. Téměř veškeré obchody centra byly vzaty přímým útokem a batůžky s taškami žáků se brzy prohýbaly pod obrovskou tíhou zboží. Kupovaly se samozřejmě pouze předměty mající úzkou vazbu s lyžemi, snowboardy či jízdou na nich. Pro inspiraci uvádím některé z nich: barevný sliz, imitace střelných zbraní různých ráží, plyšáky skutečných i neskutečných zvířat a různě výkonné bublifuky. Zbytek cesty kupodivu proběhl bez obtíží, a dokonce i dvojí překládání veškeré bagáže proběhlo za aktivní nereptavé účasti starších chlapců téměř dokonale. Po tradičním handrkování o méně postelové pokoje, ubytování a krátké aklimatizaci, jsme zahájili kurz zdánlivě banální činností. A to obouváním sjezdové obuvi, jejím utahováním a šněrováním (SNB) a vrstvením oblečení. Bohužel se ukázalo, že ani po 8 sjezdových půldnech se tato činnost u některých borců  nestala bezproblémovou rutinou.

První výcvikový den, pondělí 21. 2. 2022, jsme zahájili velmi a hlavně neplánovaně, brzy. Někteří frekventanti kurzu zřejmě začali trpět výškovou nemocí a dobrovolně si nařídili své budíky na 6:00 a svým couráním a ševelením způsobili probuzení celého kurzu a velkou duševní a fyzickou aktivitu službu konajícího vedoucího dne. Po posilňující snídani jsme byli všichni lační pohybu po sněhu. Právě probíhající dešťová přeháňka nás však dostatečně zchladila a odchod na svah byl odložen na desátou, která rozhodne. A rozhodla a správně. Počasí se umoudřilo a mohlo začít rozřazování do družstev na chatě přilehlém svahu. Po několika cvičných přesunech bylo rozdělení následovné. 5 SNB jezdců všech úrovní bude svah zdolávat s Jiřím Souchopem. První kroky ve zlepšování jízdy úplných začátečníků trpělivě řídila Pavlínka Filusztková (od 3. dne dokonce i na lyžích), zálohu a skryté talenty se pokoušel s velkými úspěchy na lyžích vzdělávat vedoucí kurzu Roland Odehnal a elitní tým sjezdařů vířil sníh pod velením Jitky Švestkové. První dopoledne ještě vzhledem k aklimatizaci mužstva nebylo potřeba vleku. Avšak po poledním klidu a předcházejícím chutném obědě byl slavnostně za přítomnosti majitele chaty P.O.M.A spuštěn vlek POMA. Podobnost názvů je čistě náhodná. Pokrok sjezdařů využívajících výše uvedený vynález byl neskutečný a pondělní večerní nástup se jenom hemžil pochvalami. Noc na rozdíl od předešlé proběhla v naprostém klidu a dávala naději, že odpočinek bude zárukou kvalitních fyzických výkonů frekventantů kurzu.

Ihned po nástupu na svah v úterý s magickým datem 22. 2. 2022 bylo zřejmé, že některé dovednosti některých členů SNB družstva magické nebudou. Mám na mysli volně se pohupující tkaničky uvolněných SNB bot, které se bohužel ani po nadlidském úsilí některým borcům nepodařilo zkrotit a museli vyhledat pomoc u starších a zkušenějších. U dalších méně zkušených sjezdařek se v tento den začínala projevovat jistá vrozená netrpělivost a s buldočí zatvrzelostí přeskakovaly instruktorem navrženou didaktickou řadu, a místo standardního oblouku z přívratu horní lyží neustále měnily směr v paralelní poloze lyží s náznakem jistého postavení na hranu - carving. Nutno ovšem dodat, že tyto sportovkyně zvládaly bez obtíží pouze první polovinu oblouku, kdežto s druhou si již nevěděly příliš rady a s povděkem přijímaly pomoc kolemstojících při svém zvedání ze země. Po večeři bylo také patrno, že naši žáci vydávají na svahu tak velké množství energie, že i přes vysoce kalorickou stravu ji musí ještě doplňovat z jiných zdrojů. Za 3 dny zpola vyjedený mrazící box se zmrzlinou je toho jasným důkazem.

Středa 23. 2. 2022 – kritický den. Ráno nám trochu sprchlo a vedoucímu kurzu přibyly na hlavě dva šedivé vlasy, jak usilovně přemýšlel o tom, který půlden zvolí v tento den za odpočinkový, tak abychom předešli potenciálním úrazům, které se dle dlouhodobé statistiky nejvíce vyskytují právě během třetího dne pobytu na horách. Rozhodnutí nepřicházelo. I když by si to díky své bohaté kštici mohl dovolit, nechtěl již další vlasy riskovat a hodil si svojí oblíbenou dvoukorunou z roku 1984. Padla panna, takže dopoledne  sjezdujeme, odpoledne bude turisticko-kulturní vyžití. Výcvik pokračoval přesně dle plánu a po mírně prodlouženém poledním klidu se všichni účastníci kurzu těšili na procházku k nedalekému kulturnímu zařízení U Veličků, kde se mužstvo občerstvilo a nabralo sil do dalšího programu, kterým bylo shlédnutí proslulého Satinského vodopádu. Přesun k této zeměpisně významné lokalitě proběhl bez potíží, i když poslední fáze sestupu po vlhké a kluzké stezce vyplavoval do krve adrenalin a my se mohli kochat krásnou přírodní scenerií. Ve mně osobně to vyvolávalo pocit, jako bych navštívil proslulé Niagara Falls, i když voda v tomto případě padala ze 120 cm.

Čtvrtek  24. 2. 2022 byl zaměřen na zdokonalování a upevňování nabytých dovedností. V této fázi výcviku již bylo naprosto zřejmé, že někteří sjezdaři mají k upevňování a zdokonalovaní mnohem více příležitostí, protože v předešlých dnech odvedli poněkud více práce na svých pohybových dovednostech. Inu, bez práce nejsou koláče. Bohužel se také začala ve větší míře objevovat „únava materiálu“ a některé končetiny, zejména nohy, začaly odmítat plnit vůli svých majitelů. Vydatný oběd a obrana bydla v leže (polední klid na lůžku) však vrátil frekventanty do sjezdu schopného stavu. Odpoledne bylo ve znamení volnějšího výcviku, kdy trojice či jiné „ice“ dle vlastního tempa, za dodržení bezpečnostních pravidel, brázdili sjezdovku. „Volné lyžování“ je nejoblíbenější část výcvikových dní a i v Malenovicích si to krotitelé čertových prkýnek a ďábelské fošny parádně užili.

Velké finále kurzu, závěrečný společenský večírek celého kurzu spojený s rotující discokoulí a požárem chaty, se naštěstí nekonalo z důvodu naprosté fyzické odpadlosti 96,5% všech účastníků, kteří se po večeří a sílyberoucím balení nezmohli na nic, než na pokojný spánek ve svém pokoji v příkladném souznění s večerkou.

Na pátek 25. 2. 2022 byl naplánován pouze organizovaný svoz batožiny na parkoviště autobusu a poklidný odjezd k domovu. Psychické osvěžení žáků v OC Olympia Olomouc proběhlo ke spokojenosti všech a lehce po 13:00 si rodiče mohli k sobě přivinout svoje ratolesti. Dále se děti (přesně dle vzoru svých rodičů) s rodiči rozdělili na dvě části, a to v poměru 1:10. První méně početná skupina pomáhala řidiči a vyučujícím vykládat veškerý obsah autobusu k tomu vhodný, druhá skupina plnila úkoly náročnější a závažnější, čekat pouze na svůj kufr či lyže a ve volných chvílích se stavět do cesty těm, co vykládají zavazadla. Ale jak říkáme my optimisté, nemusí pršet, stačí když kape.

Celkově je nutno konstatovat, že pokrok v jízdě ze svahu byl přímo úměrný snaze a píli, se kterou každý účastník kurzu pracoval. Během těchto uplynulých dnů se instruktoři také přesvědčili, že fyzická kondice nemála žáků je dostatečná pouze k intenzivnímu ležení a při dobré konstelaci hvězd i k sezení. I přes výše uvedené byl kurz povedený a v příštích letech bude na co navazovat.

 

Skol.

Ať žije zima 2022/2023. 


Naše FOTOGALERIE potvrdí, že atmosféra byla skvělá. 
Aktualita je zařazená v kategoriích: